/uudised
est
Uudised
Põhivõistlusprogrammi piletimüük on alanud. Tutvu filmidega!
18.10.2018
PÖFF

19 filmi seas, mis hakkavad võistlema festivali peaauhinna pärast, on üheksa pärit Euroopast, viis Aasiast ja kolm Ameerikast. Aafrika ja Austraalia on põhivõistluskavas esindatud esmakordselt festivali ajaloos. Maailmajagudest on puudu ainult Antarktika.

Kaheteistkümne filmi puhul on tegu maailma-, kolme puhul rahvusvahelise ja nelja puhul Euroopa esilinastusega. Suurimat huvi on enne esilinastust äratanud Tom Lowe’i „Ärkamine”, mille reklaamklippi on sotsiaalmeediakanalites vaadatud üle seitsme miljoni korrra.

Võistlusprogrammi noorim lavastaja on 33-aastane lõunakorealane Jang Woo-jin, vanim 70-aastane sakslane Josef Bierbichler. Mitme filmitegija puhul on tegu alles teise pika mängufilmiga. Enim rahvusvahelist tuntust on kogunud 67-aastane kanadalane Bernard Émond, kelle filme on näidatud ka Cannes´i, Berliini ja Toronto festivalil. Näitlejatest on nimekaim „Kahe Frida” peategelast kehastav María de Medeiros, kes on võitnud ka Veneetsia filmifestivali parima naisnäitleja auhinna ja mänginud Quentin Tarantino filmis „Pulp Fiction”. 

„Libahunt”
(Poola)






















Wilkołak

Režissöör Adrian Panek
Euroopa esilinastus

1945. aastal natside koonduslaagrist vabastatud lapsed jäetakse keset metsi asuvas häärberis ilma toidu ja veeta jumala hooleks, aga tõeline õudusunenägu alles algab, kui hoone piiravad sisse laagrit valvanud näljased murdjakoerad. Pealtnäha ei ole see muud kui üks õudusfilmi elementidega thriller. Ent efektse žanrifilmi varjus kerib end aeglaselt lahti hoopis ilusa alltekstiga psühholoogiline lugu ohvrikompleksist vabanemisest – kompleksist, mis holokausti, aga ka näiteks küüditamisega seoses siiani mitmete rahvaste veres istub. Poola rahvuslikul filmifestivalil võitis „Libahunt” parima režissööri ja muusikalise kujunduse auhinna. Koerad preemiaid ei saanud. Mis on ebaõiglane. Loodame, et anti vähemalt konti – muljetavaldavate rollisoorituste eest.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Ärkamine” (Araabia Ühendemiraadid-USA) 
Awaken
Režissöör Tom Lowe
Maailmaesilinastus

Kunagi varem pole PÖFFil esilinastunud film, mille reklaamklippi oleks sotsiaalmeediakanalites vaadatud üle seitsme miljoni korra. Sõnadeta, ainult pildi ja muusika mõjul tekkiva emotsionaalse laenguga teost võib nimetada ka visuaalseks meditatsiooniks, mis toob meelde Godfrey Reggio etapilise filmi „Koyaanisqatsi”, aga ka Ron Fricke tööd „Chronos”, „Baraka” ja „Samsara”. See maalib vaatemängulise pildi meie planeedi mitmekesisusest, selle kultuuride rikkusest ja imepärastest maastikest. Filmitud ligemale kuus aastat 35 riigis, sealhulgas Eestis.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Lambakari” (Iraan)

Maghz-haye Koochak Zang-Zadeh
Režissöör Houman Seyedi
Euroopa esilinastus

Tohoh, Iraani gangsteridraama? Tõsijutt, me ei tee nalja. Ka nii võib seda nimetada. „Sopranosidki” aimub kauge kajana, ainult Teherani agul on tegevuspaigaks. Midagi väga erilist ka Iraani kontekstis – riigis, kus valmib 150 filmi aastas. Aastate eest lapsendatud valjuhäälne vennike Shahin üritab end maksma panna perekonnas, mida juhib tema raudse käega narkoparunist vend. Kas kogu elu karjase kepi all elanud lambukesest võib üldse saada midagi enamat – see, kes otsustab ise oma elu üle ega vajagi karjast? Tõsise sotsiaalse alltekstiga film, mille peaosatäitja Navid Mohammadzadeh sooritab sellise uskumatu ümberkehastumise triki, mille eest antakse tavaliselt Oscareid.

Loe lisaks ja osta pilet siit

„Vaga jõgi” (Kreeka-Prantsusmaa-Läti) 

Akinito Potami

Režissöör Angelos Frantzis
Maailmaesilinastus

Töö pärast trööstitus Siberi provintsilinas peatuva Kreeka abielupaari elu hakkab koost lagunema, kui selgub, et naine on rase – ilma vahekorras olemata. Mehe üle võtab võimust kahtlus. Kas naine teeb talle sarvi? On nad vandenõu ohvrid? Või on tegu hoopis imega, nagu Joosepi ja Maarja loos? Pingeline draama, mis on üles ehitatud kaine mõistuse ja usu igavesele konfliktile – teemale, mis pole kaotanud oma aktuaalsust ka tänapäeva maailmas, kus otsitakse üha enam keskteed religioosse ja ratsionalistliku fanatismi vahel.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Suvearmukese lugu” (Rumeenia-Bulgaaria) 
Ovestea unui pierde-vară
Režissöör Paul Negoescu
Rahvusvaheline esilinastus

Keskeakriisis professor rabeleb mitme naise vahel ega suuda otsustada, mis või kes on talle parim. Talle sekundeerivad kaks luuserist sõpra, kellest üks tahab kirjutada tema siseheitlusest romaani. Rumeenia Woody Allen – varjamatu kummardus suurmeistrile. Kerge ja ilus, mõeldud mitte ainult keskeakriisi käes vaevlevatele meestele.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Asandhimitta” (Sri Lanka)
Asandhimitta
Režissöör Asoka Handagama
Euroopa esilinastus

Tuntud filmitegija saab keset ööd telefonikõne oma kunagiselt klassiõelt, kes tunnistab, et on tapnud kolm naist ja palub mehel oma elust film teha. Intrigeeriv ja etteaimamatu lugu armastusest ja kibestumusest, mis paneb vaataja pidevalt kahtlema, mis on päris ja mis ei ole. Sri Lanka filmikunsti ei näe te iga päev!

Loe lisaks ja osta pilet siit.


„Talveöö” (Lõuna-Korea) 

Gyeo-ul-bam-e
Režissöör Jang Woo-jin
Euroopa esilinastus

Keskealine abielupaar külastab templit, kus 30 aastat tagasi esimest korda kohtuti, ja leiab end ootamatult seismas elu ristteel. Minevikust otsitakse seda, mille abil mõtestada olevikku. Meisterlikult jutustatud lugu, mida ümbritseb müstiline ja igatsuslik aura. Vaikselt lummav film aja kulgemisest ja inimestest selle kulgemise voolus.

Loe lisaks ja osta pilet siit.


Kadakh, amoraalne lugu” (India) 
Kadakh
Režissöör Rajat Kapoor
Maailmaesilinastus

Sarvekandja ilmub tema naist magatanud mehe korterisse ja ... Ühesõnaga, asi läheb pööraseks. Aga mitte selles mõttes, mida te arvate. Käes on diwali – India suurimad pidustused, millega tähistatakse valguse võitu pimeduse üle. Ideaalne aeg üheks süsimustaks komöödiaks.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Kaks härrat ülikonnas” (Saksamaa) 
















Zwei Herren im Anzug
Režissöör Josef Bierbichler
Rahvusvaheline esilinastus

Ühe suguseltsi kolme põlvkonna vastuoluline ajalugu, 20. sajandi sündmused Baierimaa vaatevinklist, Michael 
Hanekese „Valge pael” Baieri moodi. Kaks maailmasõda, natsid, kapitalism, majandusimed, pagulased ... Seistes seekord nii kaamera ees kui taga, kaevub 70-aastane nimekas näitleja Josef Bierbichler sügavale isikliku ja ühise alateadvuse maailma.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„(I)slämm” (Austraalia-Prantsusmaa) 
Slam
Režissöör Partho Sen-Gupta
Maailmaesilinastus

Ricky on Austraalias elav araablane, kelle rahulik elu pöördub pea peale, kui tema aktivistist õde kaob pärast luuleprõmmil esinemist jäljetult. Üleüldise usaldamatuse ja ksenofoobia õhkkonnas hakatakse teda kahtlustama islamivõitlejatega ühinemises. Jõuline thriller, mis kujutab hirmutavalt tõejärgse ajastu ühiskonda.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Päikesepõletus” (Portugal) 
Golpe de Sol
Režissöör Vicente Alves do Ó
Maailmaesilinastus

Neli sõpra. Idülliline maamaja. Bassein. Kuum päike. Ja siis üks telefonikõne, mis kuulutab ette ootamatu külalise saabumist – külalise, kes on kümme aastat tagasi mänginud olulist rolli kõigi nelja elus. Peen psühholoogiline draama.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Pelgupaik pilvede keskel” (Albaania)
Streha mes reve
Režissöör Robert Budina
Maailmaesilinastus

Albaania külas asuva mošee seinal paljastub ootamatult ristiusu fresko. Kas see tähendab, et pühakotta mahuvad nüüd ära ka kristlased? Ullikeseks peetav moslemist karjus üritab ehitada kirikut keset küla, aga tema enda suguvõsas, kus on esindatud neli usku – islam, õigeusk, katoliku ja kommunism –, hõõgub juba uus konflikt – päranduse pärast. Üllatav film riigist, mille filmikunsti me kuigi sageli ei näe.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Elada siin” (Kanada) 

Pour vivre ici
Režissöör Bernard Émond
Rahvusvaheline esilinastus

60. eluaastates naine matab abikaasa ja võtab kaotusvalu leevendamiseks ette reisi oma laste juurde, põigates ka lapsepõlveradadele. Ilus film leinast ja elust pärast armastatud inimese kaotust. Karge ja maaliline Kanada loodus on üks selle filmi tegelastest. Suurepärane roll prantsuskeelse Kanada ühelt tuntumalt näitlejalt Élise Guilbault’lt.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Viletsad värsid” (Ungari) 
Rossz versek
Režissöör Gábor Reisz
Maailmaesilinastus

33-aastase kunstiinimese Tamási elu jookseb ummikusse, kui pruut ta maha jätab. Enesehaletsuses süüvib ta oma minevikku, et teada saada, kas isikliku elu ebaõnnestumise põhjus on peidus seal. Ummikust pääsemiseks peab ta maha suruma oma suure ego. Ummikust pääsemiseks peab ta maha suruma oma suure ego. Eneseirooniline draamakomöödia tõusvalt Ungari režissöörilt Gábor Reiszilt. Film, millel on ühtteist öelda ka tänapäeva Ungari ühiskonna kohta.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Külaline” (Egiptus) 
Al Deif
Režissöör Hadi Elbagoury
Maailmaesilinastus

Vähe on tänapäeval filme, mille süžeelised pöörded suudaksid kõikenäinud vaatajat tõeliselt üllatada. Siin on neid koguni mitu. Sestap ei saa me selle erakordse linateose sisust kirjutada rohkem, kui seda, et tütar toob koju sümpaatse peigmehe, et tutvustada teda oma vanematele. Ja et nende, külalise ja peamiselt tüdruku õpetlasest isa vahel areneb äärmiselt huvitav vestlus islami üle. Küll võime öelda, et ennast intellektuaalse draamana välja pakkuvast koomiliste elementidega filmist saab lõpuks tõeline thriller, mida tõenäoliselt kadestaks ka Roman Polanski.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Inimese roll” (Soome-Taani) 
Ihmisen osa
Režissöör Juha Lehtola
Maailmaesilinastus

Kunagi suurt firmat juhtinud, kuid siis pankroti üle elanud mees teeskleb, nagu poleks midagi juhtunud. Ta käib võõrastel matustel einestamas ja peab lammutamisele määratud majas kontorit. Fassaadi hoidmine nõuab pühendumist. Draamakomöödia inimestest, kes on head rääkijad, aga halvad suhtlejad. Teravmeelne pilk tänapäeva ühiskonnale. Hannu-Pekka Björkmani hiilgeroll. Põhineb Kari Hotakaise populaarsel raamatul.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Kaks Fridat” (Costa-Rica-Mehhiko) 
Dos Fridas
Režissöör Ishtar Yasin
Maailmaesilinastus

Originaalne vaatenurk maailmakuulsa kunstniku Frida Kahlo viimastele eluaastatele, esitatud tema hooldusõe ja sõbranna Judith Ferreto silmade kaudu. Naine, kes pühendab kunstnikule oma elu ja kes elab pärast kunstniku surma ainult oma mälestustega, kus segunevad minevik ja olevik, tegelikkus ja fantaasia. Maagilis-realistlik film, mille peaosas María de Medeiros. Jah, seesama, kes mängis „Pulp Fictionis”.

Loe lisaks ja osta pilet siit.


„Kuni me kukume” (Taani) 




Til vi falder
Režissöör Samanou Acheche Sahlstrøm
Maailmaesilinastus

Kaotusvalu väidetavalt uppunud, aga mitte kunagi leitud poja pärast sööb abielupaaril hinge seest ega lase eluga edasi minna. Kumbki otsib meeleheitlikult lahendust, mõistes väga hästi, et sama õnnelikud nagu enne nad enam olla ei saa, aga teineteisest lahti lasta pole samuti võimalik, sest keegi ei mõista nende valu samamoodi. Film nagu traagiline autoõnnetus ilusal suvepäeval. Taani filmi kõrge tase saab taas kinnitust.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Uitav tüdruk” (Kolumbia-Prantsusmaa) 

Niña Errante
Režissöör Rubén Mendoza
Maailmaesilinastus

Pärast isa surma sõidavad neli poolõde läbi Kolumbia, et toimetada neist noorim tädi juurde. Selle käigus õpib 12-aastane tütarlaps tundma eneses tärkavat naiselikkust. Teekonnafilm naistest, keda ümbritseb meestekeskne maailm. Neile, kellele läks korda „Mustang”, aga veel lüürilisem.

Loe lisaks ja osta pilet siit.
Jaga: