PÖFFil mässavad filmid
26.11.2018
PÖFF

Pimedate Ööde filmifestival toob teist aastat järjest ekraanile võistlusprogrammi „Põhjusega mässajad”, kuhu kuuluvad filmid esindavad eksperimentaalsemat vormi või mässumeelsemat sõnumit.
„See peaks vabastama meid köidikutest,” sõnastas PÖFFi juht Tiina Lokk alles kujunemisjärgus programmi eesmärgi.
Kokku on filmikunsti ääreala kompavas programmis 15 filmi, neist viis lühikest, mille on välja valinud PÖFF Shorts. Lühifilmid võistlevad koos pikkadega esimest korda.
„Unenägude seletaja” (Iisrael-Jaapan)

Call for Dreams
Režissöör Ran Slavin
Rahvusvaheline esilinastus
Neo-noir-müsteerium. Linnaurbanism, unistused ja virtuaalsus kosmopoliitilisel ja globaalsel ajastul, milles me elame. Uskumatuna tunduvas thriller'is püüavad juhuslikult valitud tegelased leida selgitust oma unenägudele kui oma keeruliste ihade väljendusele, et tunda end elusana omaenda elulugudes.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„See on tuul” (Hispaania)

El vent és això
Režissöörid Paula Comas, Joan Cumeras, Andrea López, Oriol Mulero, Mario Rebugent, Marina Segarra ja Pere Vilà Barceló
Rahvusvaheline esilinastus
Erakordselt aus film teismelistest tüdrukutest, kes maadlevad buliimiast või anoreksiast põhjustatud probleemidega. Jagades oma sügavamaid mõtteid, kahtlusi ja kõhklusi, varjatud tundeid ja salajasi ootusi, jõutakse parema enesemõistmiseni ning proovitakse pääseda haiguse halvavast nõiaringist. Lapsevanematele võib kogu oma eheduses mõjuda šokeerivalt.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Võtame hobuse ja kappame jalebi’t sööma” (India)

Ghode ko jalebi khilane le ja riya hoon
Režissöör Anamika Haksar
Rahvusvaheline esilinastus
Ebatavaline, inspireeriv, vaimukas, hulljulge, loominguline ja üllatavalt haarav portree vanast Delhist. Anamika Haksar purjetab fiktsiooni, intervjuude, dokumentaalpeatükkide, tänavaesinemiste ja vaimukalt absurdsete hetkede vahel, hüpates päriselust tegelaste unelmatesse, sulandades mänglevalt folkloori, helisid, eriefekte, unenäolisi fantaasiaid, tantse ja rahvalaule kummalise ja nutikalt katkendlikus rütmis montaažiga, mis naelutab vaataja ekraani ette. Selles filmis on kõike – kummardus vanale Delhile võtab kinematograafia vahenditest viimast.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Õnn on soe relv” (Šveits)

Režissöörid Mirko Borscht, Patricija Bronic, Johanna Dähler, Simon Labhart, Max Roenneberg ja Julian Anatol Schneider
Maailmaesilinastus
Viie kahekümnendates eluaastates Kesk-Euroopa noore elukäiku segab painav faktor – süütunne. Otsustanud pimedas kambrikeses üksteise ees oma minevikutaagad lahti harutada, veedetakse päevi ja öid aega eristamata enesesse süüvides. Üks ruum, üks pikk kaader.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Siin” (Iraan)

Režissöör Hadi Mohaghegh
Filmides räägitakse liiga palju, iseäranis Iraani filmides. Selles filmis ei räägita peaaegu üldse, ainult mõni sõna. Vähe sellest, puudub ka vahetpidamatu reibas askeldamine. Ometi on siin väga palju vaadata, tunnetada, aistida. Avarad maastikud on täis tasast liikumist, tuul puhub, õhk virvendab. Isegi see saab oluliseks, lummab. Ja tekitab omamoodi pinget. Eraldatuses elav muldvana karjus hüüab öhe kellegi Sohrabi nime. Vastab ainult kaja. Vana mees on murest murtud. Pikkamööda avaneb tema murekoorma tõeline, lausa piibellik suurus. Väga eriline film mitte ainult Iraani kontekstis.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Kirjad Paul Morrisseyle” (Hispaania)

Režissöör Armand Rovira
Rahvusvaheline esilinastus
Viis lugu, mille tegelased pihivad oma probleeme ja intiimseid muresid Paul Morrisseyle, peateemadeks narkootikumid, vampirism, hirm aja möödumise ees ja eksistentsiaalne kriis. Ainulaadne, tugevalt isiklik, originaalne, meisterlik ja kummaline kinematograafiline teos, epistolaarne austusavaldus New Yorgi avangardfilmide legendile Paul Morrisseyle, mehele The Factory eksperimentaalfilmide ja The Velvet Undergroundi edu taga.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Mira” (Venemaa)

Mira
Režissöör Deniss Šabajev
Rahvusvaheline esilinastus
Mugavuspagulasena Londonis elav slovakk Miroslav sõidab sõjast räsitud Donbassi, et hakata taastama Lenini kujusid. „Mira” on mõistatus. See film on puhas tõde – ehkki mööndustega, kohati küll lavastatud tõde. Selles filmis ei ole näitlejaid, kes mängivad tegelasi, kõik peale mõne üksiku on reaalsed inimesed. Mis on selles filmis lavastus, mis mitte?
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Peegeldused tolmus” (Austraalia)

Režissöör Luke Sullivan
Pimedasse tütresse kui omandisse suhtuv meeleoluhäirega mees ei tea, mis saab siis, kui tibuke lõpuks pesast välja lasta. Täpsemini, mis saab temast endast? Tsirkuses klounina leiba teeninud alkohoolik esitab tütrele veenvalt oma rolli – ei ole mõtet uskuda imedesse, jumalasse ega iseendasse. Postapokalüptiline absurditragöödia.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Trauma kui ajamasin” (USA)

Trauma is a Time Machine
Režissöör Angelica Zollo
Helen on noor naine, kes on seni suutnud põgeneda minevikust pärit traumaatiliste mälestuste eest – kuni hetkeni, mil ta vägistatakse. Vägistajaks on ta enda poiss-sõber. Kogu minevik on taas kohal ja Helen peab käima läbi pika tee, et leida taas iseennast. Sellel teekonnal on eitust, raevu, püüdu unustada, enesetapumõtteid – kõikvõimalikke emotsioone. Hingekraapiv mõtete intiimsus.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
„Võimalik ohver” (Tšiili)

Režissöör Nicolás Guzmán
Maailmaesilinastus
Vampiirifilmi võtmes linateos internetiajastu popdiiva meelivallutavast mõjust teismeliste ajudele, peaosas Tšiili laulja Sofía Oportot. Julge ja köitev katse jäädvustada informatsiooni ülekülluse ja multiekraanide reaalsuses tekkinud puuduliku suhtlemise ebakindlat struktuuri. Veel enam, see on film, mis uurib noorukiea tundeerksust moodsas maailmas läbi internetikoodide.
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.
Lühifilmide programm

„Leek” (Polte), rež Sami van Ingen (Soome)
„Marssali kaks hukkamist” (Cele două execuții ale Mareșalului), rež Radu Jude (Rumeenia)
„Ultra Pulpe (Apokalüpsis pärast)” (Ultra Pulpe (Apocalypse After)), rež Bertrand Mandico (Prantsusmaa)
„Veekarud” (Bjørnedyr), rež Yenni Lee (Norra)
„Koht nimega tegelikkus” (A Place We Call Reality), rež Kristoffer Borgli (Norra)
Vaata lähemalt ja osta pilet siit.