/uudised
est
Uudised
PÖFFi elutööauhind #2
30.11.2018
PÖFF

Pimedate Ööde filmifestival kuulutas välja oma teise tänavuse elutööauhinna laureaadi, kelleks on Läti filmi grand old man Ivars Seleckis. 

84-aastane siiani tegus vanameister on üks Baltikumi tuntumaid dokumentaliste, kelle ühiskondlikke protsesse käsitlev looming kujundas 1960ndate lõpus ja 1970ndate alguses Läti uue laine dokumentalistikat. Paljud tema filmid kuuluvad lõunanaabrite filmikunsti kullafondi, neist kõige tuntum on 1988. aastal valminud „Põiktänav” – sissevaade ühe Riia aguli 800 meetri pikkusel tänaval elavate tavaliste inimeste ellu, mis on sattunud kahe poliitilise aja vahepeale. Läti ühiskonna mikromudelina vaadeldav linateos võitis omal ajal maailma kõige tuntuma, Amsterdami dokumentaalfilmide festivali peaauhinna ja Euroopa filmiakadeemia nimetas selle aasta parimaks tõsielufilmiks. Muu tunnustuse seas viis Seleckis koju ka Pärnu filmifestivali peaauhinna.  Sama põiktänava juurde on Seleckis naasnud veel kaks korda: 1999. aastal valmis „Põiktänava uued ajad” ja 2013. aastal „Põiktänavale on saabunud kapitalism” – tulemuseks on erakordne dokument 25 aasta jooksul muutunud aegadest ja kommetest.

Kokku on Ivars Seleckis rohkem kui 30 tõsielufilmi autor. Tema tööde hulka kuuluvad näiteks „Valmiera tüdrukud” (1970), „Naine, keda oodatakse” (1978), „Vajatakse meest” (1983) ja „Lasku, kahvatu kuu” (1994). Vanameistri viimane, tänavu valminud film „Jätkub...” jälgib viie Läti lapse esimest kooliaastat, täis rõõmu ja vahel ka pisikesi muresid. Laste kodude ja kooli kaudu avaneb taas läbilõige Läti ühiskonnast. Film esindab Lätit ka mitteingliskeelse filmi Oscari konkurentsis.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on Ivars Seleckise rolli Balti dokumentalistika arengus raske ülehinnata. „Ta kuulub samasse põlvkonda meie Andres Söödiga – just nemad avasid akna, mille kaudu tuli siinsesse tõsielufilmi pahvak värsket õhku. Kasutusele võeti metafooriline pildikeel, mille abiga sai ühiskonnast rääkida nii, nagu seda varem polnud tehtud,” ütles ta.

Ivars Seleckis sai elutööauhinna kätte kolmapäeval enne filmi „Jätkub...” linastust.

Tänavuse PÖFFi esimese elutööauhinna pälvis näitleja Liv Ullmann. Kolmanda auhinna laureaat kuulutatakse välja festivali lõputseremoonial.Jaga: