/uudised
est
Uudised
PÖFF avalikustas esimesed debüütvõistluse filmid
11.10.2018
PÖFF


Rupskiooperi elementidega Vene must komöödia ja ajaloolisel kurioosumil põhinev Sloveenia draama on esimeste debüütvõistlusfilmide seas, mille Pimedate Ööde filmifestival välja kuulutab. Siinse regiooni kõige olulisema filmifestivali alguseni jääb veidi rohkem kui kuu.

Seitsmest esimesest debüütfilmide võistlusprogrammi filmist on viis pärit Euroopast ja kaks Aasiast. Euroopat esindavad Sloveenia režissööri Miha Mazzini „Kustutatud”, Vene režissööri Kirill Sokolovi „Kärva maha, paps!”, Saksa režissööri Henning Gronkowski „Yung”, Taani režissööri Josefine Kirkeskovi „Pääsemine” ja Leedu režissööri Ernestas Jankauskase „Saša oli siin”.

Iraani filmikunsti esindab Nima Yari „Kejal” ja Jaapani filmikunsti Ryo Kawasaki „Raisatud munad”.

Debüütfilmide võistlusprogrammi hindav rahvusvaheline žürii kuulutatakse välja oktoobri lõpus. Žürii annab välja parima filmi auhinna ja kaks eriauhinda, et tõsta esile kindlas valdkonnas saavutatud silmapaistvat kunstilist taset. Parima debüütfilmi tiitliga on seni pärjatud järgmised filmid: „Tuhat võimalust kirjeldada vihma” (2017, režissöör Isabel Prahl, Saksamaa), „Duett” (2016, režissöör Navid Danesh, Iraan) ja „Sünnitus” (2015, režissöör Martin Mejia Rugeles, Kolumbia).

Kogu debüütfilmide võistlusprogrammi avalikustab PÖFF 25. oktoobril.


„Kustutatud” (Sloveenia-Horvaatia-Serbia)
Izbrisana 
Režissöör Miha Mazzini, kaasrežissöör Dušan Joksimović 
Maailmaesilinastus

Milline ajalooline kurioosum: 1992. aastal kustutati üleöö äsja iseseisvunud Sloveenia kodanike nimekirjast korraga 25 000 inimest! Ametlikult pole enam olemas ka Serbias sündinud Anat, kes paraku just sel ajal sünnitab. Ta kaotab õiguse oma lapsele, kelle vastane riik kuulutab orvuks. Kafkalikus labürindis ekseldes võitleb naine oma õiguste eest.

„Kärva maha, paps!” (Venemaa)


Papa, sdohni! 
Režissöör Kirill Sokolov 
Rahvusvaheline esilinastus

Kui vaid Quentin Tarantino seda näeks ... Noormees, vasar käes, läheb pruudi õhutusel tapma tulevast äiapapat. Rupskiooperi elementidega must komöödia, teravmeelne Vene elu satiir. Viimase aja üllatavamaid Vene filme. Viiburi festivali võitja.

„Kejal” (Iraan)
Kejal 
Režissöör Nima Yar 
Maailmaesilinastus

Üliõpilasest kurditar hakkab perekonna võlgade tagasimaksmiseks kulbar´iks. Film inimestest, kes kannavad oma elu seljas, vedades üle Iraani-Iraagi piiri mitmesugust kaupa. Äärmises vaesuses elavatele kurdidele on see traditsiooniline elatusallikas, Iraani võimudele aga salakaubavedu, mida takistatakse inimohvrite hinnaga. Julge ja valus film.

Vaata filmi treilerit!
„Yung” (Saksamaa)             
Yung 
Režissöör Henning Gronkowski 
Rahvusvaheline esilinastus

Film, mis sööstab peenutsemata seksi, narkotsi ja rokenrolliga täidetud saksa hilisteismeliste ellu. Neli 16–18-aastast tüdrukut keset Berliini pulseerivat ja hedonistlikku subkultuuri, millest avalikkus pigem vaikiks. Realistlik ja karm kujutus „kadunud põlvkonnast” – põlvkonnast, kellel on elus lahti kõik teed, aga kes pole (veel) leidnud sellele mõtet. Film on äärmiselt ehe, sest põhineb režissööri isiklikul kogemusel. „Ma ei ole selle üle uhke, aga ma ka ei kahetse midagi,” on öelnud Henning Gronkowski aja kohta, kui ta ise sellesse põlvkonda kuulus. 

Vaata treilerit siit!
„Pääsemine” (Taani) 
Lifeboat 
Režissöör Josefine Kirkeskov 
Rahvusvaheline esilinastus

Mees ja naine, kes purjetavad Kreeka saarestikus, korjavad merest üles Lähis-Ida põgeniku. Film, mis võiks teema poolest osutuda stampseks, ei ole seda teps mitte. Purjekal hargneb pingeline psühholoogiline draama, kus segunevad saladused, minevikutraumad ja armukadedus. Suurepärane roll kriminaalsarjast „Sild” tuntud Sofia Helinilt.
„Saša oli siin” (Leedu)         
Čia buvo Saša 
Režissöör Ernestas Jankauskas 
Maailmaesilinastus

Keskklassi perekond sõidab kohtuma imearmsa 6-aastase tüdrukuga, keda nad lapsendada soovivad, aga ees ootab hoopis 12-aastane tavaline poiss. Psühholoogiline draama moodsas ühiskonnas levinud nn sotsiaalsest vastutusest, mis tegelikkusega kokku puutudes deklaratiivseks osutub. Film peaaegu naaberriigist, mille filmikunsti me kahjuks häbiväärselt vähe tunneme.

Vaata filmi treilerit!
„Raisatud munad” (Jaapan)                

Wasted Eggs 
Režissöör Ryo Kawasaki 
Maailmaesilinastus

30-aastane Junko tahab jääda üksikuks. Aoi´d vastassugupool ei huvita. Kumbki ei tunne ennast suletud Jaapani ühiskonnas hästi. Film inimestest, kes tegutsevad väljaspool Jaapani traditsioonilisi norme, mille järgi abielu ja laste saamist peetakse elus kõige tähtsamaks.

Vaata treilerit!
Jaga: