/uudised
est
Uudised
Debüütfilmide võistlusprogrammi piletimüük läks lahti! Tutvu filmidega!
25.10.2018
PÖFF

Donbassi-teemaline Ukraina iistern, Kõrgõzstani esimene muusikalifilm, Maroko düstoopiline ulme, rupskiooperi elementidega Vene must komöödia, Armeenia muinasjutuline tragikomöödia, baskide veresaunast rääkiv ajalooline põnevusdraama ... 


18 debüütvõistlusfilmi žanriline ampluaa on tänavu tavapäratult lai. Peale draamade kõrval leiab kavast esimest korda näiteks muusikalifilmi, Aibek Daiõrbekovi „Puu laulu”, mis püris PÖFFi eelmise aasta võidufilmi „Öine avarii” kõrval Kõrgõzstani tänavuseks Oscari esituseks. Iisterni kaanoneid värskendab Jaroslav Lodõgini mõistujutt „Metsikud väljad”. Kirill Sokolovi must komöödia "Kärva maha, paps!" on teravmeelne Vene elu satiir. Kõik kavva valitud žanrifilmid kannavad ühtlasi sotsiaalset allteksti. 

Neli filmi jõuavad Tallinnas maailmaesilinastuseni, 13 filmi rahvusvahelise ja üks Euroopa esilinastuseni. Maailmajagudest on esindatud Euroopa, Aasia, Ameerika ja Aafrika. Aafrika film – Marokost – on võistlusprogrammis esimest korda. Lavastajatest on noorim 29-aastane venelane Kirill Sokolov, vanim 57-aastane sloveen Miha Mazzini. 

Väljaspool võistlust esilinastub hispaanlase David Victori õudusfilm „Pakt”. 

„Puu laul” (Kõrgõzstan-Venemaa) 

Darak õrõ 
Režissöör Aibek Daiõrbekov 
Euroopa esilinastus

Tõstad käe püha puu vastu, saad karistada. Nõnda on usutud – ühtmoodi nii Eestis kui eksootilises Kõrgõzstanis. Vaene kirgiisi noormees armastab rikka mehe tütart. Tema rivaal kasutab alatuid võtteid. Kättemaks käivitab sündmused, mis viivad vana ohvripuu hävitamise ja küla tabava kaoseni. Moskva filmifestivali programmijuht Kirill Razlogov juba nimetas seda sensatsiooniliseks, pidades silmas ootamatut žanri – „Puu laul” on ajalooline muusikal, mis põhineb mitmesaja-aastasel legendil ja on tehtud armastusest „La La Landi” vastu.

Loe lisaks ja osta pilet siit.  

„Metsikud väljad” (Ukraina-Šveits) 

Dike Pole 
Režissöör Jaroslav Lodõgin 
Rahvusvaheline esilinastus

Kuuldus, et iistern on surnud, ei vasta tõele. Vastupidi. 31-aastane ukrainlane Jaroslav Lodõgin on vändanud groteskse ja lõbustava, samas teravalt ühiskondliku filmi, mis värskendab žanri kaanoneid. Harkivis elav German naaseb vastu tahtmist kodukohta Donbassis, et võtta üle vennale kuulunud bensiinijaam, millele ihub hammast ka piiriülene maffia. Vanas bensukas toimuvast saab Ukraina pöörase elu ja ühiskondlike suhete mudel, teravmeelne mõistujutt ajast, kus on juba aimata peagi puhkevat Donbassi sõda. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Lorik” (Armeenia-Venemaa-Šveits-Serbia-Rootsi-Küpros) 
Lorik 
Režissöör Aleksei Zlobin 
Rahvusvaheline esilinastus

Muinasjutulist tragikomöödiat pole te tõenäoliselt varem näinud. Ainult kunstile elav näitleja satub pärast teatri ootamatut sulgemist teiste inimeste kehadesse ja õpib nägema elu ilu ja valu ka muust vaatevinklist peale enda ja oma teatrikujude oma. Teatraalne ja eklektiline, sügav ja kerge, haarav ja liigutav – selles lopsakas filmis on kõike, ka midagi jacovandormaelilikku. Avaneb tõeliselt kirju pilt tänapäeva Armeenia ühiskonnast. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Uju või upu” (Prantsusmaa) 

Marche ou Crève 
Režissöör Margaux Bonhomme 
Rahvusvaheline esilinastus

Me oleme harjunud, et maailma näidatakse puudega inimeste vaatevinklist. Siin on vastupidi. 17-aastane neiu hooldab koos isaga raske vaimse ja füüsilise puudega õde. Paraku muutub see järjest kurnavamaks, sest ohverdada tuleb oma isiklik elu ja unistused. Meisterlik draama, mis toob nende inimeste üleelamised ja valikud, kes on sunnitud sellises olukorras olema, hirmuäratavalt lähedale. Tehtud väga realistlikult, ilma igasuguse paatoseta. Filmi peaosatäitjad Diane Rouxel ja Jeanne Cohendy jagasid äsja kodumaal Saint-Jean-de-Luzi filmifestivalil ka parima naisnäitleja auhinda.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Tere, Arsi!” (India) 
Hello Arsi 
Režissöör Sambit Mohanty 
Rahvusvaheline esilinastus

Juba on öeldud, et see on film, mis ei tohiks mõjuda, aga ometigi mõjub. Mees ja naine sõidavad autoga mööda lõputut teed ja vestlevad. Nad räägivad kõigest ja eimillestki, vestavad lugusid iseendast ja ajast, kui seda teed veel olemaski polnud. Mees üritab rohkem teada saada naise ja naine mehe kohta. Mis tee see on? Kuhu nad lähevad? Ja kes nad ikkagi on? Hea näide postmodernistlikust filmikunstist, mille puhul saab iga vaataja välja mõtelda oma loo. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Katarsis” (Maroko) 

Catharsys or The Afina Tales of the Lost World 
Režissöör Yassine Marco Marroccu 
Maailmaesilinastus

Kui te otsite harjumuspäratut vaatamiskogemust, siis on see film teile. Põrgupõhja Jürkat meenutav tegelane, kelle puhul ei saa aru, kas ta on elus või juba surnud, kutsutakse düstoopilises lähitulevikus raadiosaatesse, mille ülesanne on võimendada manduva inimkonna agooniat. Mehe ülevaadet oma erakordsest eluteekonnast läbi aja ja ruumi, kadunud paradiisi otsimisest jääb aga kuulatama kogu maailm. Väga eriline antiutoopia otse Aafrikast. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Veebruari teed” (Kanada-Uruguay) 

Las Rutas en febrero 
Režissöör Katherine Jerkovic 
Rahvusvaheline esilinastus

Toronto filmifestivali parim Kanada debüütfilm. Ainuüksi sellest peaks piisama, et kõrvu teritada. Kanadas elav Sarah külastab pikkade aastate järel oma Uruguays elavat vanaema, et lapsepõlvemälestusi värskendada. Avanev pilt ei ärata aga lootust – sünnipaigast on saanud unustatud vanakeste küla, kus kuumus tapab ja päevad mööduvad teosammul. Hillitsetud huumor ja melanhoolia iseloomustavad seda mõrkjasmagusat draamat kõige paremini. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Kronofoobia” (Šveits) 

Cronofobia 
Režissöör Francesco Rizzi 
Rahvusvaheline esilinastus

Kronofoobia on hirm aja möödumise ees. Kaks peategelast – naine, kes on kaotanud oma elu armastuse, ja mees, keda rõhub talumatu süütunne – on sinna kinni jäänud. Suutmata oma sisemise maailmaga rahu sõlmida, vahetatakse pidevalt maske. See on ühe võimatu armastusloo kroonika. Psühholoogiline draama, mis ei mõnule masenduses, vaid kõnnib ootamatuid, mängulisi radu pidi. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Kui ma ei jaksa” (Norra) 

Når jeg faller 
Režissöör Magnus Meyer Arnesen 
Rahvusvaheline esilinastus

Uimastisõltlasest Joachim peab võtma üleöö vastutuse 5-aastase poja kasvatamise eest. Film, mis ei ole hukkamõistev ega sensatsiooniline, vaid jälgib süvenenult peategelase võitlust deemonitega, et luua taas side oma pojaga. Põhineb autori enda kogemusel, tänu sellele ka aus. Tähelepanuväärne on eestlaste panus: filmi operaatoriks on Ivar Taim, kunstnikuks Mirjam Veske ja monteerijaks Jaak Ollino. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Mäss, mis ei unune” (Hispaania) 
Vitoria, 3 de Marzo 
Režissöör Victor Cabaco 
Rahvusvaheline esilinastus

1976. aasta 3. märts püsib baskide kollektiivses mälus nagu raudnael seinas. Just sel päeval kulmineerus mitu kuud Vitoria-Gasteizis kestnud tööliste streik, kui võimud tapsid viis ja haavasid ligemale kahtsadat inimest. Toonaste sündmuste ajastutruu rekonstruktsioon, mis on lahendatud põnevusfilmi võtmes. Alltekst viitab ... teadagi millele. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Üksildased öös” (Mehhiko) 


Noches de Julio 
Režissöör Axel Muñoz 
Rahvusvaheline esilinastus

Suurlinna üksildusest on tehtud lugematu hulk filme. Mehhiklase Axel Muñoze oma tõuseb nende seast ometi esile. Sotsialiseerumisraskustega noor mees kohtab endasugust naist, kes nagu temagi armastab hiilida võõrastesse korteritesse ja näpata nende omanike intiimasju. Nõnda avaneb üks hoopis teistsugune, lummav maailm. Omapärane urbanistlik armastuslugu.

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Kärva maha, paps!” (Venemaa) 
Papa, sdohni! 
Režissöör Kirill Sokolov 
Rahvusvaheline esilinastus

Kui vaid Quentin Tarantino seda näeks ... Noormees, vasar käes, läheb pruudi õhutusel tapma tulevast äiapapat. Rupskiooperi elementidega must komöödia, teravmeelne Vene elu satiir. Viimase aja üllatavamaid Vene filme. Viiburi festivali võitja. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Kustutatud” (Sloveenia-Horvaatia-Serbia) 
Izbrisana 
Režissöör Miha Mazzini, kaasrežissöör Dušan Joksimović 
Rahvusvaheline esilinastus

Milline ajalooline kurioosum: 1992. aastal kustutati üleöö äsja iseseisvunud Sloveenia kodanike nimekirjast korraga 25 000 inimest! Ametlikult pole enam olemas ka Serbias sündinud Anat, kes paraku just sel ajal sünnitab. Ta kaotab õiguse oma lapsele, kes kuulutatakse orvuks. Kafkalikus labürindis ekseldes võitleb naine oma õiguste eest. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Kejal” (Iraan) 

Kejal 
Režissöör Nima Yar 
Maailmaesilinastus

Üliõpilasest kurditar hakkab perekonna võlgade tagasimaksmiseks kulbar´iks. Film inimestest, kes kannavad oma elu seljas, vedades üle Iraani-Iraagi piiri mitmesugust kaupa. Äärmises vaesuses elavatele kurdidele on see traditsiooniline elatusallikas, Iraani võimudele aga salakaubavedu, mida takistatakse inimohvrite hinnaga. Julge ja valus film. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Yung” (Saksamaa) 


Yung 
Režissöör Henning Gronkowski 
Rahvusvaheline esilinastus

Film, mis sööstab peenutsemata seksi, narkotsi ja rokenrolliga täidetud saksa hilisteismeliste ellu. Neli 16–18-aastast tüdrukut keset Berliini pulseerivat ja hedonistlikku subkultuuri, millest avalikkus pigem vaikiks. Realistlik ja karm kujutus „kadunud põlvkonnast” – põlvkonnast, kellel on elus lahti kõik teed, aga kes pole (veel) leidnud sellele mõtet. Film on äärmiselt ehe, sest põhineb režissööri enda kogemusel. „Ma ei ole selle üle uhke, aga ma ei kahetse midagi,” on öelnud Henning Gronkowski aja kohta, kui ta ise „kadunud põlvkonda” kuulus. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Pääsemine” (Taani) 

Lifeboat 
Režissöör Josefine Kirkeskov 
Rahvusvaheline esilinastus

Mees ja naine, kes purjetavad Kreeka saarestikus, korjavad merest üles Lähis-Ida põgeniku. Film, mis võiks teema poolest osutuda stampseks, ei ole seda teps mitte. Purjekal hargneb pingeline psühholoogiline draama, kus segunevad saladused, minevikutraumad ja armukadedus. Suurepärane roll kriminaalsarjast „Sild” tuntud Sofia Helinilt. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Saša oli siin” (Leedu) 
Čia buvo Saša 
Režissöör Ernestas Jankauskas 
Maailmaesilinastus

Keskklassi perekond sõidab kohtuma imearmsa 6-aastase tüdrukuga, keda nad lapsendada soovivad, aga ees ootab hoopis 12-aastane tavaline poiss. Psühholoogiline draama moodsas ühiskonnas levinud nn sotsiaalsest vastutusest, mis tegelikkusega kokku puutudes deklaratiivseks osutub. Film peaaegu naaberriigist, mille filmikunsti me kahjuks häbiväärselt vähe tunneme. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.

„Raisatud munad” (Jaapan) 
Wasted Eggs 
Režissöör Ryo Kawasaki 
Maailmaesilinastus

30-aastane Junko tahab jääda üksikuks. Aoi'd vastassugupool ei huvita. Kumbki ei tunne ennast suletud Jaapani ühiskonnas hästi. Film inimestest, kes tegutsevad väljaspool traditsioonilisi norme, mille järgi abielu ja laste saamist peetakse elus kõige tähtsamaks. 

Loe lisaks ja osta pilet siit.
Jaga: