/uudised
est
Uudised
Hõbedane Méliès rändab Haapsalust Prantsusmaale
30.04.2018
PÖFF

13. Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali Mélièsi-nimelise lühifilmide konkursi võitis Prantsuse linateos „Pime tuba”.


Morgane Segaert´i 20-minutilise filmi tegevus leiab aset sada aastat tagasi. Cassandre´i ema on haigestunud salapärasesse haigusesse. Ema proovib seda varjata, kuid tütar tunneb, et mingi õudustäratav jõud on nende kodus võimust võtmas. Millised saladused peidavad end pimedas toas?

„See on lapsepõlves kogetavast armastusest, kaotusvalust ja hirmust kõnelev lummav lugu, mille nukker-poeetiline meeleolu äratab vaatajas ellu oma 8-aastase mina,” resümeeris žürii, kuhu kuulusid Deborah Haywood, Carlotta Moore ja Steve Dollar.

Võiduga kaasnes Hõbedase Mélièsi (Méliès d’Argent) nimeline auhind ja pääs Euroopa parimate lühikeste fantaasiafilmide konkursi lõppvooru, mille võitja pälvib maineka Kuldse Mélièsi (Méliès d’Or) preemia. Võistlust korraldab Euroopa fantaasiafilmide festivalide föderatsioon, kuhu HÕFF juba kuus aastat kuulub.

Žürii tõstis esile ka itaallase Domenico De Feudise filmi „Pimeduse tund”, milles väike tüdruk (Maria Disegna) üritab põgeneda salapärase röövija käest. Uskumatult veenev rollisooritus, mille peal püsib kogu film, resümeeris žürii.

HÕFF kogus 4558 külastust, mida on taas natuke rohkem kui eelneval aastal. „Iseäranis rõõmustas meie enda retrofilmide menu,” ütles festivali programmikoostaja Helmut Jänes. Publikut jagus nii Ilmar Raagi filmile „Tappev Tartu” kui Arbo Tammiksaare ja Andres Maimiku filmile „Macbeth”. Puupüsti täis tõi väikese retrosaali lastefilm „Keskpäev”, mille juhatasid sisse režissöör Raivo Trass ja näitlejad Mihkel Raud, Ülari Kirsipuu, Tormi Kevvai ja Sven Suurraid.

Üks linateos – maailma esimene pornofilmide paroodia „Bat Pussy” - kanti esimest korda festivali ajaloos üle koguni suuremasse saali, sest seanss ei mahutanud kõiki soovijaid ära.

Publik valis lemmikfilmiks Saksa kättemaksupõneviku „Lumehelbeke”. „Kõige pöörasem saksa muinasjutt pärast vendasid Grimme,” nagu seda Adolfo Kolmereri ja William Jamesi õhinapõhist linateost on nimetatud. Kolmerer oli ka festivali külaliseks. Hääletusel järgnesid favoriidiks peetud Briti õudusfilm „Vaimude lahkaja” ja Hispaania õudusfilm „Veronica”.

Kokku oli festivali kavas 28 pikka filmi 17 riigist ja 16 lühifilmi.

Esimest korda näidati HÕFFi kavva kuulunud lühifilmide väikest valikut ka Lux Expressi bussides, kus need kogusid lühikese ajaga ligemale 800 vaatamist, mis on väga hea tulemus.

Tänavune HÕFF jäi kunstilise juhina viimaseks Maria Reinupile, kes on üha enam hõivatud filmitööga välismaal, olles muuhulgas üks New Yorgi filmifestivali „What The Fest!?” asutajatest. Teatepulga võtab üle Anne Vetik.

14. HÕFF leiab aset 2019. aasta aprilli viimasel nädalavahetusel.

Festivali pildid leiab https://www.flickr.com/photos/poffihunt/albums. 

Mélièsi-nimelise lühifilmide konkursi võidufilm "Pime tuba".

Jaga: