/uudised
est
Uudised
Leida Laiuse sünnist möödub 95 aastat
23.03.2018
PÖFF


Tähistamaks ühe parima eesti filmilavastaja Leida Laiuse 95. sünniaastapäeva, jõuavad 26. märtsil kell 18 Tallinna Kinomaja ekraanile kolm režissööri linateost: mängufilm „Libahunt” (1968) ja dokumentaalfilmid „Sündis inimene...” (1975) ning „Lapsepõlv” (1976). 

Siinses filmiajaloos moodustab Laiuse looming harvanähtava terviku. Tema filmide peategelaseks on ikka ja jälle naine, kes tahab üle olla ajast, milles ta elab, ja oludest, mis saatust kujundavad. Olgu selleks siis «Mäeküla piimamehe» Mari, «Ukuaru» Minna või «Libahundi» Tiina. Just Laiuse töödes on mänginud oma parimad ekraanirollid sellised näitlejad nagu Elle Kull, Kaie Mihkelson ja Maria Klenskaja.

Ka väljatuleku järel kõige enam kriitikat pälvinud „Libahunti” võib nüüdseks vaadelda hoopis vabamas võtmes, rõhutada kirjandusteose ja filmi üksühese vastavuse otsimise asemel selle modernistlikku lähenemisnurka ja paigutada ideestik 1968. aasta Praha kevade konteksti.

Dokumentaalfilmides „Sündis inimene...” ja „Lapsepõlv” käsitleb Laius emaduse, ema ja lapse suhte teemat inimese sünni ja kasvamise kaudu, jõudes välja toonase peremudeli pahupooleni, kui lapsed on sunnitud ööpäevarühmades oma tööd rabavaid emasid ootama. Hiljem arendab ta neid teemasid edasi mängufilmides „Naerata ometi” (koos Arvo Ihoga) ja „Varastatud kohtumine”.

Kokku tegi Leida Laius kuus pikka mängufilmi ja viis dokumentaalfilmi. Ta suri 1996. aastal, olles sunnitud elu lõpus müüma loteriipileteid.

Mälestusõhtu külaliseks on „Libahundis” Tiinat kehastanud Ene Rämmeld. Õhtut juhib ühiskonnaõpetuse õpetaja Mari Speek. Ürituse korraldavad Eesti Kinoliit ja PÖFF. Sissepääs tasuta


Leida Laius ja Arvo Iho filmi "Naerata ometi" võttepausi ajal. Foto: Viktor Mentunen / Filmiarhiivi kogu / EFA
Jaga: