Tonditosinat tähistav HÕFF kuulutas välja esimesed filmid
13.03.2018
PÖFF

"Caniba"

Esimest korda Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali ajaloos tuleb traditsiooniline ekstreemseanss tõsieluline – ekraanile jõuab Véréna Paraveli ja Lucien Castaing-Taylori dokumentaalfilm „Caniba”, mis üritab tungida moodsa aja kannibalismi ühe kurikuulsama esindaja jaapanlase Issei Sagawa hinge.
Sagawa vahistati 1981. aastal Pariisis, kui ta tappis ja sõi ära oma kaastudengi, keda ta ihales, aga kes tema tunnetele ei vastanud. Ta tunnistati vaimuhaigeks ja toimetati tagasi Jaapanisse, kus temast sai väiksemat sorti kuulsus, kes kasutas ära avalikkuse huvi, et raha teenida. Nüüd, ligikaudu 35 aastat hiljem istub ta pooleldi halvatult ratastoolis, üritades sõnastada hinges toimuvat. Tema kaaslaseks ja hooldajaks on lihane vend Jun, kes kannab omaenese perverssuse koormat.
„Seansijärgne diskussioon garanteeritud,” võttis Hollywood Reporter tabavalt kokku oma mulje pärast filmi esilinastust viimasel Veneetsia festivalil. Pooleldi antropoloogilise uurimusena käsitletava linateose vastuvõtt ongi ulatunud seinast seina kuni antropoloogidest autorite süüdistamiseni Sagawa õigustamises. Viimast on režissöörid küll kindlalt eitanud. Samas on nad ise õli tulle valanud, väites, et me kõik oleme kunagi olnud kannibalid, oleme edasi, ja kui argpükslik on selliste sügaval inimkonna sisimas eksisteerivate süngete hoovuste ees silmi sulgeda.
Film võitis Veneetsia filmifestivalil kõrvalvõistlusprogrammis Horisondid žürii eripreemia ja on pärast seda linastunud muuhulgas Toronto, New Yorgi ja Amsterdami festivalil.
"Kuri vaim"

Esimest korda toob HÕFF ekraanile ka Jakuutia õudusfilmi. Jevgeni Ossipovi ja Jakuutia Tarantinoks hüütava Stepan Burnaševi film „Kuri vaim” (Хара дьай) põhineb kohalikul rahvapärimusel. See koosneb neljast lühiloost, mille tegevus leiab aset Jakuutias maagiliseks peetaval tanha ehk kuulatamise ajal, kui mitmesuguste ennete järgi on võimalik teada saada oma tulevikku. Paraku on filmi tegelased unustanud, et inimeste ja vaimude maailma vaheline piir on sel ajal iseäranis õrn.
Jakuutia filmitööstusele paljuski iseloomulikult on linateosel imeväike eelarve, mis oma taskust kinni maksti, autorid on filmi alal iseõppijad ja tegutsevad entusiasmist. Sarnasel viisil tehakse selles krõbedate külmakraadide, teemantide või mammutiluude poolest kuulsas regioonis, mis kuulub Venemaa Föderatsiooni koosseisu, kümneid jakuudikeelseid filme aastas. Enamikku neist levitatatakse üksnes kohalikul turul, kus nende vastu valitseb tohutu huvi. Eelmise aastakümne lõpul puhkenud filmibuumi tõttu on hakatud Jakuutia ehk Sahha Vabariigi filmitööstust kutsuma koguni Sahhawoodiks.
„Kuri vaim” on pälvis mullu Venemaa regionaalsele filmikunstile keskenduval Anapa filmifestivalil „Kinošokk” diplomi otsingulisuse eest ja parima muusika auhinna.
„Kurja vaimu” treiler: https://www.youtube.com/watch?v=sqv7FH-Lorg.
„Hagazussa”

Austria režissööri Lukas Feigelfeldi palju tähelepanu võitnud debüütmängufilm „Hagazussa” viib vaataja süngesse keskaega, kui toimuvad ulatuslikud nõidade hukkamisprotsessid. Ometigi pole „Hagazussa”, mis tähendab vanagermaani keeles nõida, pelgalt nõidumisest. Pigem on see katse viia vaataja koos muust maailmast eraldatud Alpi mägikülas elava peategelase Albruniga hüpnootilisse transsi, kus hägustuvad reaalne maailm ja fantaasiad, misjärel saab loodetavasti selgemaks maailm meis endis ja meie ümber.
Tegu on viimaste aastate ühe mõjusama ja ka hirmutavama filmiga paganlikust maailmavaatest.
„Hagazussa” treiler: https://www.youtube.com/watch?v=CT0GEDpWTLQ.
"Kfc"

Kui te otsite tänavuse festivali põhiprogrammist filmi, mida saab kutsuda nii vastikuks kui šokeerivaks, siis „Kfc” on just üks selliseid. Mullusel Rotterdami filmifestivalil esilinastunud 28-aastase Vietnami režissööri LÊ Bình Giangi tudengifilmiprojektist (stsenaarium sai hindamiskomitee poolt selle vägivaldsuse tõttu punase tule) välja kasvanud üllatustest tiine debüüt liigitub n-ö urban-horrori žanri, pakkudes avastamisrõõmu nii neile, kes peavad lugu Aasia žanrifilmist, kui ka neile, kellele meeldib ennast proovile panna.
See on ahhetamapanevalt julm, kuid aus pilguheit tänapäeva maailmale, mida on võrreldud ka piinakambriga, kus ellu jäävad vaid tugevamad.
"Kfc" treiler: https://www.youtube.com/watch?v=Mp1M-PXzpM0
„Vaimude lahkaja”

Viimase aja parimaks briti õudusfilmiks nimetatud kummitusloos „Vaimude lahkaja” (Ghost Stories) uurib tuntud skeptik professor Phillip Goodman kolme veidrat juhtumit, mis viivad ta õudustäratavale teekonnale. Populaarsel näitemängul põhineva filmi on lavastanud Andy Nyman ja Jeremy Dyson ning selles saab mängimas näha ka „Kääbikust” tuttavat Martin Freemanit.
„Nutikas ja oskuslik armastuskiri vana kooli õudusfilmidele,” kirjutas Hollywood Reporter pärast „Vaimude lahkaja” esilinastust mullusel Londoni festivalil. Eesti esilinastus leiab Haapsalus aset kohe pärast Suurbritannia kinolevi algust. Filmil on eesti- ja venekeelsed subtiitrid.
„Vaimude lahkaja” treiler: https://www.youtube.com/watch?v=mDdVvdhJFoU
13. korda toimuv Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival leiab tänavu aset 27.-29. aprillini. Festivali passid on juba saadaval Piletilevis hinnaga 39 eurot. Kogu HÕFFi programm avalikustatakse ja üksikpiletite müük algab 6. aprillil.