/filmid
est
Filmid
Jaga:
Filmide hindamiseks ning personaalsete filmisoovituste saamiseks logi sisse!
Sünopsis
R, 30.11.2018
18:30
Tallinn, 
Kino Artis
Saal 2
151507
Subtiitrid: 
ENG
Seansikood: 151507
Filmi külalised
 Rastislav Steranka
Külalistega seansid võivad lõppeda hiljem.
Kasseti info
Kestus: 126 minutit
Keeled: slovaki, tšehhi
Sünopsis
Kassetis linastuvad
Barnabáš Kosi juhtum
The Barnabáš Kos Case, "Prípad Barnabáš Kos"
Sünopsis

Sotsialistliku Slovakkia kinofunktsionääridele omajagu peavalu valmistanud Peter Slovani terava satiiriga vürtsitatud film käsitleb igihaljast teemat – võimu korrumpeerivat mõju üksikisikule. Trianglimängija Barnabáš Kos edutatakse sümfooniaorkestri juhi kohale, ehkki nii ülemuste hinnangul kui ka tema enda arvates puuduvad tal selleks igasugused eeldused. Orkestri viimases reas võrdlemisi kiretult trianglit tilistanud halli hiirekese kõhklev tagasihoidlikkus hakkab ootamatust tunnustusest ja kolleegide lömitavast kiitusest kannustatult peagi taanduma. Seejuures ei rahuldu Kos üksnes tuima bürokraadi rolliga, vaid asub talle üleöö sülle kukkunud kõrget ametipositsiooni ära kasutades realiseerima üha totakamaid loomingulisi ambitsioone. Võimudele mugavalt kuulekast marionetist saab viimaks avalikult piinlikkust tekitav element, kelle tähelend lõpeb sama järsult, kui see algas. Orkester on siin mikrokosmos, milles peegelduvad groteskselt toonase paranoilise võimuaparaadi absurdsed, tragikoomilised toimemehhanismid.
Film digiteeriti 4K resolutsioonis ja restaureeriti 2K resolutsioonis Slovakkia Filmi Instituudi filmiarhiivis, võttes aluseks 35 mm originaalnegatiivi. Analoogkandjal algmaterjale säilitab Slovakkia Filmi Instituudi filmiarhiiv.

Eva Näripe

Filmi info
Riigid: Slovakkia, Tšehhoslovakkia
Aasta: 1964
Kestus: 88 minutit
Keel: slovaki
Režissöör: Peter Slovan
Stsenaristid: Peter Karvas, Albert Marencin
Operaator: Tibor Biath
Montaaž: Maximilián Remeň
Helilooja: Pavol Šimai
Osatäitjad: Jan Bzduch, Josef Kemr, Jarmila Kostova
Josef Kilián
Joseph Kilian, "Postava k podpírání"
Sünopsis

Kes on Josef Kilián? See on küsimus, millele film vastust ei anna, sest seltsimees Kilián on jäljetult kadunud. Samuti on kui maa alla vajunud kassilaenutuspunkt, kust filmi peategelane Herold ühe pisut pulstunud ilmega miisu rendib. Viivist vältida püüdes teeb Herold meeleheitlikke pingutusi seletamatul kombel haihtunud laenutuspunkti leidmiseks. Portfell kassiga käe otsas, siseneb ta koridoride, ootesaalide ja kontorite rägastikku – absurdi labürinti, kus lõimuvad argised toimetused ning unenäoline irratsionaalsus.
„Josef Kilián” on film, mis teenis Pavel Jurácekile kindla koha Tšehhi kino panteonis ning mida Jurácek ise peab oma parimaks tööks. Tšehhi uue laine ühe kõige värvikama ja poleemilisema esindajana jõudis Jurácek lavastada vaid neli filmi, enne kui võimud tema loomingulisele karjäärile 1970. aastate alguses joone alla tõmbasid.
Film digiteeriti ja restaureeriti 4K resolutsioonis 35 mm originaalnegatiivilt Tšehhi filmiarhiivi juhendamisel Ungari filmilaboris 2015. aastal. Originaalnegatiivi säilitab Tšehhi filmiarhiiv.

Filmi info
Riik: Tšehhoslovakkia
Aasta: 1963
Kestus: 38 minutit
Keel: tšehhi
Režissöörid: Pavel Juráče, Jan Schmidt
Stsenaristid: Pavel Jurácek, Jan Schmidt
Operaator: Jan Curík
Montaaž: Zdenek Stehlík
Helilooja: Wiliam Bukový
Osatäitjad: Pavel Bartl, Pavel Silhánek, Stanislav Michler
Levitaja: Czech National Film Archive